Duminică, 07 Iunie 2026

Club SNC. „Eroziunea dragostei” – conferință despre relațiile moderne, cu Virgiliu Gheorghe

de Simona ANGHEL Luni, 23 Martie 2026 234 2 min citire
Club SNC. „Eroziunea dragostei” – conferință despre relațiile moderne, cu Virgiliu Gheorghe
Sala Club SNC, situată pe bulevardul Tomis nr. 96, va deveni, joi, 2 aprilie, de la ora 17:00, spațiul unei întâlniri dedicate reflecției asupra relațiilor umane, prin conferința „Eroziunea dragostei”, susținută de biofizicianul și doctorul în bioetică Virgiliu Gheorghe.
Evenimentul este organizat de Școala „Sfinții Martiri Brâncoveni” Constanța și își propune să aducă în prim-plan una dintre cele mai sensibile teme ale societății contemporane: transformarea și, uneori, degradarea relațiilor afective. Conferința va aborda, într-o manieră interdisciplinară, cauzele profunde ale slăbirii legăturilor dintre oameni, de la influențele mediului digital și ale culturii de consum, până la schimbările de mentalitate și pierderea reperelor spirituale.
Totodată, participanții vor avea ocazia să descopere posibile soluții pentru reconstruirea și consolidarea relațiilor autentice, bazate pe valori precum respectul, responsabilitatea și comunicarea reală. Organizatorii subliniază că întâlnirea își propune nu doar o analiză teoretică, ci și un dialog deschis cu publicul, în care întrebările și experiențele personale vor avea un loc important.
Accesul la conferința de la Club SNC este gratuit, iar organizatorii îi invită pe toți cei interesați de această temă – tineri, părinți sau cadre didactice – să participe la un eveniment care își propune să ofere perspective și răspunsuri într-o lume tot mai grăbită și fragmentată.
 
Criza dragostei și a familiei
Senatorul Virgiliu Gheorghe este biofizician și doctor în bioetică, vicepreședinte al Institutului de Cercetări Psihosociale și Bioetică din București și coordonator al secțiunii științifice a revistei „Familia Ortodoxă”. De-a lungul timpului, a publicat numeroase lucrări în care analizează impactul tehnologiei și al schimbărilor culturale asupra psihicului uman și asupra societății. Printre cele mai cunoscute volume ale sale se numără „Efectele televiziunii asupra minții umane” și „Pornografia, maladia secolului XXI”.
Într-o recentă conferință susținută la Timișoara, cu tema „Criza dragostei și criza familiei”, Virgiliu Gheorghe a subliniat că familia reprezintă mediul firesc în care se formează caracterul și capacitatea de a iubi, iar educația copiilor se realizează în primul rând prin exemplul personal al părinților, prin echilibrul vieții de familie și prin transmiterea constantă a valorilor creștine. Un subiect important al conferinței l-a constituit impactul tot mai puternic al mediului digital asupra relațiilor interumane și asupra dezvoltării copiilor și tinerilor. Invitatul a atras atenția asupra efectelor nocive ale expunerii excesive la ecrane, arătând că utilizarea necontrolată a telefoanelor, tabletelor și altor dispozitive digitale poate afecta capacitatea de concentrare, dezvoltarea emoțională și modul în care tinerii își construiesc relațiile cu ceilalți. Potrivit vorbitorului, relațiile autentice se construiesc prin prezență, dialog și timp petrecut împreună, în familie și în comunitate.
 
Taguri
Articolul anterior Ei dau legea pe străzi! Grup de tineri terorizează comercianții și transformă orașul într-o zonă interzisă
Articolul următor Holurile Primăriei Constanța găzduiesc Salonul de Primăvară

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei