Duminică, 07 Iunie 2026

Credincioșii se pot închina, astăzi, la moaștele Sfântului Nectarie

de Mirabela ȘERBĂNESCU Vineri, 26 Iunie 2020 217 < 1 min citire
Credincioșii se pot închina, astăzi, la moaștele Sfântului Nectarie
Astăzi, 26 iunie, de la ora 18.00, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va sluji la Biserica "Sf. Ștefan" de la Gară. Cu această ocazie, credincioșii vor putea cinsti moaștele Sfinților Epictet și Astion și ale Sf. Nectarie, aduse special pentru ei, de la Catedrala arhiepiscopală.
Apoi, duminică, 28 iunie, de la ora 8.30, Arhiepiscopul Tomisului va săvârși Sf. Liturghie la Biserica "Sf. Nectarie" din cartierul constănțean Medeea.
XXX
Sfântul Nectarie din Eghina s-a născut în anul 1846 și a murit de cancer, în 1920. Mai târziu, în 1961, Sfântul Sinod al Bisericii Constantinopolului l-a proclamat sfânt al Bisericii Ortodoxe. În anul 1866, la vârsta de 20 de ani, Sfântul Nectarie a plecat în insula Chios ca să predea ca învățător. Aici a devenit călugăr, cu numele de Lazăr, în celebra mănăstire Nea Moni. Un an mai târziu a devenit diacon, fiind botezat cu numele de Nectarie.  
Taguri
Articolul anterior Infrastructură de semnalizare rutieră nou-nouță, pe arterele reabilitate din Constanța
Articolul următor OMS: E foarte greu să spunem cu siguranță că vom avea un vaccin

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei