Duminică, 07 Iunie 2026

Cumpăna a celebrat Ziua Culturii Naționale prin evenimentul „S-a născut un Luceafăr”

de Oana CHIRANA Joi, 15 Ianuarie 2026 133 2 min citire
Astăzi, 15 ianuarie 2026, cu prilejul Zilei Culturii Naționale și al împlinirii a 176 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, Primăria și Consiliul Local ale comunei Cumpăna au organizat, în sala mare a Casei de Cultură, evenimentul cultural-artistic „S-a născut un Luceafăr”. Manifestarea a reprezentat un omagiu adus poeziei, limbii române și valorilor identitare, susținut de elevii Liceului Tehnologic „Nicolae Dumitrescu”.
Desfășurat sub egida Anului „Constantin Brâncuși”, evenimentul a propus un dialog simbolic între două mari personalități ale culturii românești – Mihai Eminescu și Constantin Brâncuși – uniți prin aspirația către esență, infinit și spiritualitate.
Cumpăna a celebrat Ziua Culturii Naționale prin evenimentul „S-a născut un Luceafăr”, dedicat lui Mihai Eminescu - cumpana2-1768487354.webp
Manifestarea a fost deschisă printr-o intervenție telefonică a doamnei primar al comunei Cumpăna, care a subliniat importanța culturii ca fundament al comunității, rolul educației artistice în formarea tinerilor și responsabilitatea de a păstra vie moștenirea culturală românească.
Programul artistic a debutat cu momentul „Eminescu în inimă de copil”, susținut de elevii clasei a IV-a E, coordonați de prof. Nicoleta Marinescu, urmat de interpretările elevilor clasei a IV-a B, coordonați de prof. Florentina Mocanu. Recitările și momentele muzicale au adus în prim-plan actualitatea și sensibilitatea versului eminescian.
Dimensiunea artistică a fost completată de momente coregrafice speciale, oferite de sportivele Secției de Gimnastică Ritmică a Clubului Sportiv „Victoria” Cumpăna, coordonate de prof. Elena Vlad, și de elevele Star Dance Studio Cumpăna, coordonate de instr. Amalia Costea.
Teatrul a adus profunzime și reflecție prin spectacolul „O noapte în Galeria Eminescu”, pus în scenă de Trupa de Teatru „Clubul Personajelor”, coordonată de prof. Alina Ilioiu. De asemenea, evenimentul a evidențiat caracterul multicultural al comunității, prin momentele artistice în limba turcă susținute de Zara Bănuț și Ali Ateș, coordonați de profesorii Adriana Ivanciu și Firdes Musledin.
Cumpăna a celebrat Ziua Culturii Naționale prin evenimentul „S-a născut un Luceafăr”, dedicat lui Mihai Eminescu - cumpana-3-1768487362.webp
Un moment aparte a fost recitarea poetei locale Grosu Constantina, care a prezentat poezia „Luceafărului Nepereche”, simbol al continuității creației literare și al valorii culturale cultivate la nivel local.
Atmosfera de reculegere și admirație față de opera eminesciană a fost completată de momente muzicale inspirate din creația poetului, iar finalul a aparținut Grupului „Lira Folk”, coordonat de prof. Mirela Chirilă. Spectacolul a fost prezentat de Cătălin Câmpanu.
Publicul a avut, de asemenea, ocazia să admire o expoziție tematică de pictură, coordonată de prof. Marian Vintilă, și o expoziție de carte realizată de Biblioteca Comunală Cumpăna, bibliotecar Luminița Cioroiu. La eveniment a fost prezent și Ștefan Pleșoianu, reprezentant al Bibliotecii Județene „I.N. Roman” Constanța.
Evenimentul „S-a născut un Luceafăr” a fost o adevărată celebrare a culturii române și o dovadă că, în comuna Cumpăna, valorile culturale sunt păstrate, trăite și transmise mai departe din generație în generație.
Taguri
Articolul anterior Bărbat aflat sub supraveghere electronică, și-a vândut dispozitivul de monitorizare cu 200 de lei
Articolul următor Centrul „Sfânta Filofteia”, refugiu de iarnă pentru oamenii fără adăpost

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei