Constanța
găzduiește joi, 25 iunie 2026, de la ora 17.00, un eveniment dedicat memoriei,
identității și destinului aromânilor. La hotelul Continental Forum, scriitoarea
Steliana Duliu-Bajdechi își va lansa două volume din seria „Fiii Avdellei” –
„Timpul regăsirii” și „Timpul fără de odihnă”.
- Publicitate -
Cele
două romane aduc în prim-plan lumea aromânilor din Munții Pind, cu istoria lor
zbuciumată, poveștile de familie, rădăcinile și drama unui neam purtat prin
Balcani și prin Europa. În paginile cărților, autoarea reconstituie, cu sensibilitate
și minuțioasă documentare, un univers marcat de migrație, pierdere și speranță,
în care personajele încearcă să păstreze ceea ce au mai de preț: limba,
credința, iubirea, memoria și apartenența.
Inspirată
inclusiv de povestea propriei familii, Steliana Duliu-Bajdechi propune o
incursiune literară în destinul aromânilor stabiliți, de-a lungul timpului, și
în România. Astfel, „Timpul regăsirii” și „Timpul fără de odihnă” devin mai
mult decât două romane de familie: sunt o evocare a unui întreg neam, așezată
la granița dintre adevăr istoric, memorie și ficțiune.
Evenimentul
de lansare va fi moderat de jurnalistul Viorel Ilișoi, iar despre cele două
volume vor vorbi Anaid Tavitian, dr. Amelia Stănescu și dr. Maria Pariza.
Cu
acest prilej, la stand vor putea fi găsite și alte titluri apărute la Editura
GRI.
Steliana
Duliu-Bajdechi este un cunoscut jurnalist, realizator în cadrul Studioului
Regional Radio România Constanța. A conceput emisiuni complexe de actualitate
culturală. A inițiat și coordonat proiectul „Gala Premiilor pentru Dialog
Intercultural, Radio Constanţa", desfășurat între 2008-2013. În 2012 a primit
titlul de realizator de excepţie al Radiodifuziunii Române.
A
absolvit Institutul Politehnic București în 1986 și, după intrarea în presă în
1991, Școala Națională de Studii Politice și Administrative din București,
Facultatea de Comunicare și Relații Publice. Are un masterat în „Studii
culturale” la Universitatea „Ovidius” din Constanța. A fost partener în organizarea
unor acţiuni culturale şi proiecte europene. A participat la seminarii de
dialog interetnic (Constanţa, București, Freiburg-Germania, Lorient-Franţa). A
fost președinte al Filialei Constanța a Uniunii Ziariștilor Profesioniști din
România, între 2009-2018.
Este
autoarea volumului de studii istorice „Drumuri sub cenuşă. România și Grecia
între 1944-1949 – Constanţa", Editura „Dobrogea”, 2009.