Începând de astăzi, elevii claselor a VI-a vor începe evaluarea națională, încheind plutonul examinărilor de acest gen aplicate anterior elevilor din clasele a II-a și a IV-a.
- Publicitate -
Astăzi, elevii vor susține proba la Limbă și comunicare, mai precis testare la Limba și literatura română și Limbă modernă, iar miercuri, 3 iunie, testare la matematică, fizică și biologie.
Fiecare evaluare durează 60 de minute și pe baza rezultatelor obținute de elevi la această evaluare, profesorii, părinții și copiii vor avea o primă discuție referitoare la tipul de liceu pentru care elevul are competențe. Profesorii sunt obligați ca, în urma rezultatelor, să realizeze un plan de învățare pentru fiecare elev la care a identificat probleme.
Notele obținute nu se vor trece în catalog și nici nu vor fi făcute publice, dar vor constitui subiect de alte dezbateri.