Vineri, 5 martie, a avut loc congresul extraordinar al Federației Educației Naționale, ocazie cu care a fost analizată situația actuală din sistemul educațional românesc și s-au discutat, punctual, disponibilizările celor 15.000 de salariați, diminuările de venituri, comasările nejustificate, subfinanțarea învățământului, dar și relația destul de rigidă cu ministrul Daniel Funeriu.
- Publicitate -
Prima hotărâre luată a fost aceea a declanșării acțiunilor de protest, până la greva generală, conform calendarului care va fi stabilit, numai împreună cu celelalte federații sindicale din învățământ. De altfel, cursurile la unele școli și licee din câteva zone din țară ar putea fi suspendate câte două ore, timp de trei zile săptămâna aceasta, pentru că profesorii nu și-au primit salariile pe luna trecută.
De asemenea, s-a propus participarea, împreună cu federațiile sindicale din sectorul bugetar, afiliate la CNS "Cartel Alfa", la manifestările de protest cuprinse în calendarul adoptat de către confederație, prin întâlniri ale comisiilor de dialog social la nivelul județelor, pichetări, întâlniri cu parlamentarii, miting național.
Totodată, solicitarea unei întâlniri, în regim de urgență, cu conducerea MECTS, în vederea evaluării situației actuale și identificării soluțiilor de redresare a acesteia. FEN solicită sprijinul parlamentarilor în vederea adoptării unor acte normative care să conducă la soluționarea favorabilă a problemelor din sistem.
Cadrele didactice afiliate la FSLI vor decide miercuri, prin referendum, calendarul acțiunilor de protest.