Duminică, 07 Iunie 2026

Festival internațional de muzică corală la Cernavodă

de Cuget Liber Joi, 26 Noiembrie 2009 163 1 min citire
În perioada 28-29 noiembrie, Casa de Cultură și Biserica Sf. Împărați Constantin și Elena din localitatea Cernavodă găzduiesc cea de-a XXVIII-a a Festivalului Internațional de Muzică Corală "I.D. Chirescu". Devenit o tradiție în comunitatea cernavodeană, evenimentul reunește la ediția din acest an  coruri din Constanța, București, Focșani și Cernavodă, dar și de peste hotare, din Serbia și Slovenia. Festivalul îl omagia-ză pe marele compozitor I.D. Chirescu, care s-a născut la Cernavodă și a fost timp de șapte decenii creatorul neegalat al muzicii corale românești.
Acțiunea este structurată pe două secțiuni: laică, programată a se desfășura sâmbătă, începând cu ora 16.00, în sala de spectacole a Casei de Cultură, și religioasă, care se va desfășura duminică, începând cu ora 16, la Biserica Sf. Împărați Constantin și Elena.
Juriul festivalului este alcătuit din personalități ale muzicii românești: compozitoarea Irina Odăgescu-Țuțuianu, care este președintele festivalului, Voicu Enăchescu - președinte al Asociației Naționale Corale din România, Teodor Țuțuianu – muzicolog, profesor universitar doctor, prorector Universitatea Națională de Muzică, București, Constantin Arvinte – compozitor, dirijor, membru al Biroului Coral al Uniunii Compozitorilor din România, Liliana Pispiris – redacția muzicală Radio România.
Sâmbătă, 28 noiembrie, vor urca pe scenă zece coruri care vor interpreta piese românești din repertoriul compozitorilor Augustin Benea, Gheorghe Danga, Gavriil Musicescu, I.D. Chirescu, Sabin Dagoi, George Grigoriu, dar și piese străine din repertoriul compozitorilor Giussepe Verdi, Luigi Denza, Miroslav Hronek.
A doua parte a festivalului se va desfășura duminică, 29 noiembrie, în biserica Sf. Împărați Constantin și Elena, unde vor fi interpretate piese corale religioase și colinde.
Taguri
Articolul anterior Eugen Ionesco omagiat la Mangalia
Articolul următor Președintele PNL Mangalia, Viorel Oleniuc, nu votează în turul II

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei