Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Gata cu vacanța până pe 11 aprilie!

de Simona ANGHEL Luni, 09 Februarie 2009 613 2 min citire
Astăzi încep cursurile semestrului al II-lea care vor dura până vineri, 12 iunie 2009. Din data de 11 aprilie și până în data de 20 aprilie 2009, elevii vor fi în vacanța de primăvară. Vacanța de vară va începe sâmbătă, 13 iunie, și se va termina duminică, 13 septembrie 2009.
Prin derogare, au fost stabilite următoarele excepții:
a) pentru clasele a IX-a și a X-a de la școala de arte și meserii, pentru clasa a XII-a de liceu - filiera tehnologică, ruta directă de calificare și pentru clasa a XII-a de liceu - filiera tehnologică, ruta directă de calificare și pentru clasa a XIII-a de liceu - filiera tehnologică, ruta progresivă de calificare, durata cursurilor este de 36 săptămâni (172 de zile lucrătoare). A 36-a săptămână prevăzută de planul cadru va fi alocată instruirii practice pentru dobândirea experienței în condiții reale de muncă. Orele prevăzute pentru această săptămână vor fi planificate de fiecare unitate de învățământ în parte, în funcție de prevederile contractului/convenției de colaborare cu partenerii sociali b) pentru clasa a XI-a - anul de completare, pentru clasa a XI-a de liceu - filiera tehnologică, ruta directă de calificare și pentru clasa a XII-a de liceu - filiera tehnologică, ruta progresivă de calificare, durata cursurilor este de 37 de săptămâni, totalizând 182 de zile. Ultimele două săptămâni de cursuri pentru aceste clase, 15-26 iunie 2009, sunt săptămâni de practică c) pentru învățământul postliceal (școala postliceală și școala de maiștri) durata cursurilor este stabilită prin planurile de învățământ în vigoare.
Zilele acestea începe și perioada specială de teze cu subiect unic, în care se desfășoară sesiunea la care participă elevii amânați, conform art. 65 din Regulamentul de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul M.Ed.C nr. 4925/08.09.2005.
Dacă în alte județe perioada debutează cu Limba și literatura maternă, programată marți, 10 februarie, la Constanța, prima probă se va desfășura joi, 12 februarie, la Istorie/Geografie (numai pentru clasa a VIII-a). Urmează, marți, 17 februarie, Limba și literatura română, iar pe 19 februarie - Matematica.
Taguri
Articolul anterior Biblioteca Universității "Ovidius" ne așteaptă la o "Lecție de iubire"
Articolul următor La Constanța are loc primul atelier de psihologie

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei