Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Liceenii trebuie implicați în viața socială

de Simona ANGHEL Luni, 21 Februarie 2011 454 1 min citire
Liceenii trebuie implicați în viața socială
Moderatorul întâlnirii a fost Cătălin Anton, membru al Corpului Voluntarilor Gărzii Naționale de Mediu
Corpul Voluntarilor Gărzii Naționale de Mediu Constanța a organizat sâmbătă, 19 februarie, la Colegiul Comercial "Carol I", dezbaterea cu tema "Transparența decizională și participarea publică".
Acțiunea a fost susținută în cadrul Cercului Ecologic "Floarea Soarelui", coordonat de prof. Codruța Culică, de la Colegiul Comercial "Carol I" Constanța și s-a bucurat de prezența elevilor de la Grupul Școlar "Gh. Duca" (prof. coordonator Claudia Dumitrache), Colegiul Tehnic "Tomis" (prof. coordonator Teodora Ceti), Grupul Școlar "C.A. Rosetti" (prof. coordonatori Florența Șerbănescu și Cornelia Nicolae), Grupul Școlar Economic "Virgil Madgearu" (prof. coordonator Camelia Bondoc), Liceul cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru" (prof. coordonator Mihaela Detcov) și Colegiul Comercial "Carol I" (prof. coordonator Roxana Albu).
Elevii prezenți au fost informați despre legislația internă, privind accesul la informațiile publice, dar și despre Convenția de la Aarhus, privind accesul la informație, justiție și participarea publică.
De asemenea, au fost organizate exerciții interactive și roleplay-uri care au vizat simularea unor situații reale. "Avem în vedere să intensificăm activitățile educative și de conștientizare pe parcursul anului 2011 în liceele constănțene. Corpul Voluntarilor Gărzii Naționale de Mediu va susține tinerii să se implice în mod activ în viața socială", a precizat Liana Naum, președinte al Corpului Voluntarilor Gărzii Naționale de Mediu.
În acest sens, vor fi organizate și alte activități similare și în celelalte licee constănțene.
Taguri
Articolul anterior "Califică-te! E șansa ta de a te integra în muncă!"
Articolul următor Ministerul Educației nu-i consideră excluși pe studenți din forurile decizionale

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei