Ministrul Muncii îi răspunde ironic președintelui Klaus Iohannis, în legătură cu acuzația că în buget pe 2019 n-ar fi suficienți bani pentru plata pensiilor: n-a vrut să se facă de râs, a trimis un consilier să spună prostii. Marius Budai a precizat că pensiile vor fi plătite și majorate, conform graficului. Replica dată de ministrul Muncii a venit după ce consilierul prezidențial pe probleme economice, Cosmin Marinescu, a anunțat că, din calculele Administrației Prezidențiale, pensiile nu vor putea fi plătite în 2019 așa cum arată proiectul de buget în acest moment.
- Publicitate -
"Asigur pensionarii că nu vor fi sincope. Pensiile vor fi plătite și mărite în 2019 conform cu Programul de guvernare și a celor convenite. Nu doar pensiile vor putea fi plătite ci și alocațiile pentru copii și toate celelalte obligații asumate", a declarat ministrul Muncii într-o intervenție telefonica la Antena 3.
Ministrul a estimat că "președintele Iohannis nu a vrut să se facă de râs și și-a pus un consilier să spună aceste prostii."