Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Muzeul Marinei Române se redeschide în acest an

de Georgiana VOINEAGU Marţi, 08 Ianuarie 2008 413 < 1 min citire
Proiectul de reabilitare a Muzeului Marinei Române Constanța a demarat în 2005 și, potrivit conducerii instituției, lucrările se vor încheia în acest an, cu partea cea mai laborioasă, și anume amenajarea expozițiilor.
Căpitanul comandor Olimpiu Manuel Glodarenco, directorul Muzeului Marinei, ne-a declarat că, în curând, se va încheia faza de recepție a lucrărilor, urmând cea de reproiectare și modernizare a modului de expunere și de valorificare a bunurilor culturale, care vor fi etalate în expoziția permanentă cu o suprafață activă de peste 10.000 mp, la standarde europene.
Finanțarea pentru acest proiect a venit din partea Ministerului Apărării, iar imobilul este declarat, prin ordin al Ministerului Culturii și Cultelor, clădire de patrimoniu.
Clădirea, declarată în urmă cu trei ani cu risc seismic ridicat, a fost construită în anul1908, când s-a pus piatra de temelie.
Taguri
Articolul anterior Hârâci și Sebe, medaliate în Germania
Articolul următor Agenda culturală

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei