Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Patru eliminați la simularea Bacalaureatului

de Simona ANGHEL Vineri, 07 Martie 2014 113 < 1 min citire
Patru eliminați la simularea Bacalaureatului
Astăzi, 4.447 de elevi de clasa a XII-a din cei 4.764 înscriși au susținut simularea probei scrise la alegere a profilului și a specializării astfel: 282 de elevi la Fizică, 213 elevi la Chimie, 2.097 de elevi la Biologie, 77 de elevi la Informatică (profilul real), 1.452 de elevi la Geografie și 326 de elevi la disciplinele socio-umane (profilul umanist).
Patru elevi de clasa a XII-a care susțineau probele scrise la Biologie (un elev) și la Chimie (trei elevi), au fost eliminați din cauza tentativelor de fraudă la care au recurs (utilizarea telefoanelor mobile).
Lucrările scrise vor fi corectate în nouă centre zonale de evaluare, urmând ca rezultatele să fie afișate vineri, 14 martie. Ele vor fi analizate la nivelul fiecărei unități de învățământ, prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare.
Taguri
Articolul anterior Care este situația infecțiilor respiratorii la Constanța
Articolul următor Trupa Salamandra, pe scena Harlequin

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei