Vineri, 05 Iunie 2026

Proiecție gratuită la Cityplex

de Cuget Liber Marţi, 23 Octombrie 2012 271 1 min citire
Proiecție gratuită la Cityplex
În cadrul programului Europa Cinemas, Cityplex vă invită marți, 23 octombrie, de la orele 19:30, la proiecția filmului "O afacere regală" - propunerea Danemarcei la Oscar 2012, o poveste captivantă ce aduce pe marele ecran un eveniment de la sfârșitul secolului al XVII-lea, din Danemarca: un triunghi amoros între un medic, regina Danemarcei și regele suferind de probleme mintale.Deși puțin cunoscut în afara țării (în Danemarca, însă, acest episod istoric se predă în școli, scriindu-se mai mult de 15 cărți istorice și de beletristică pe această temă), faptul istoric are un potențial cinematografic enorm, iar regizorul danez Nikolaj Arcel explorează evenimentul într-o manieră fericită.
Într-o perioadă foarte scurtă de timp, la sfârșitul secolului al XVIII-lea - când începeau să se propage în țările Europei  ideile culturale către pubicul larg, ca o contracarare a dominantei percepții religioase asupra lumii, Johann Struensee, un medic dintr-un oraș mic, a ajuns la curtea regală a Danemarcei. A devenit amantul Reginei și prietenul cel mai bun al Regelui și în scurt timp a preluat puterea, devenind aproape rege timp de un an. În această perioadă de timp a schimbat totul, a modernizat curtea daneză și întreaga țară. A fost un revoluționar și a pornit o revoluție non-violentă la sfârșitul anului 1760. Rolul medicului este jucat de actorul danez Mads Mikkelsen.
Cityplex și-a propus ca, începând din 2012, să devină un "ambasador" al artei cinematografice europene, promovând în cadrul programului Europa Cinemas cele mai reprezen-tative producții europene ale anului. 
Taguri
Articolul anterior Stela Popescu o aduce la Constanța pe Coana Chirița
Articolul următor Pianistul Luchian Alexandrescu, 60 de ani de viață, 40 de ani de muzică

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei