Teatrul de Operă și Balet "Oleg Danovski" prezintă duminică, 17 mai, ora 19, spectacolul "Arlechinada" pe muzica lui Gaetano Donizetti, în coregrafia lui Gheorghi Kovtun, artist emerit al Federației Ruse. Vechi colaborator al teatrului din Constanța, maestrul a adus pentru conceperea costumelor și decorurilor acestui spectacol o talentată scenografă specializată în operă și balet, Natalia Kornilova.
- Publicitate -
Subiectul comic inspirat din Commedia dell’Arte îi are ca protagoniști pe Horațiu Cherecheș în rolul Arlechinului și pe Aliss Tarcea, Colombina, doi îndrăgostiți care întâmpină o serie de greutăți din partea lui Brigella (Francisc Strnad), tatăl Colombinei, care dorește să își mărite fata cu bogatul, dar prostănacul Leonardo (Dan Dumbravă).
Alături de ei se remarcă prin evoluția spectaculoasă și foarte hazlie Monica Cherecheș (Pierreta), Valentin Stoica - de la Opera Națională București (Pierrot), Adrian Mihaiu (Truffaldino), Irina Ganea Mihaiu (Katrina), Doctorul (Gelu Râpă), Notarul (Cezar Buculei), Alexandru Chiș (Basilio) și întreg ansamblul de balet. Asistenți coregrafie: Tatiana Panaiotidi și Elisabeth Pândichi Lux.