Luni, 08 Iunie 2026

Start sezonul estival 2026 cu Mamma Mia Show, festival pescăresc și concerte

de Simona ANGHEL Sâmbătă, 30 Mai 2026 306 7 min citire
Start sezonul estival 2026 cu Mamma Mia Show, festival pescăresc și concerte
Turiștii care aleg destinația Mamaia Constanța în această minivacanță nu vin doar la concerte, ci la începutul verii pe litoral: la mare, la soare, la relaxare, la seri cu muzică live și la energia unei stațiuni care își deschide porțile pentru un sezon spectaculos.
Pe lângă programul de concerte, minivacanța de Rusalii și 1 Iunie este un prilej ideal de a se bucura de întreaga experiență oferită: zile petrecute la plajă, plimbări pe faleză și în zonele de promenadă, terase și restaurante, activități pentru familii, timp de relaxare la malul mării și atmosfera vibrantă a uneia dintre cele mai cunoscute stațiuni de pe litoralul românesc.
Dar finalul de săptămână vine cu un program încărcat pentru constănțeni și turiști: spectacole de teatru, jazz internațional, întâlniri literare, festivaluri gastronomice și concerte care mută distracția din oraș până la malul mării și în Costinești.
Din această seară și până pe 31 mai, agenda culturală și de divertisment propune opțiuni pentru toate gusturile, pe care vom încerca să le trecem în revistă.
 

„ORLANDO” ÎN AVANPREMIERĂ LA TEATRUL DE STAT CONSTANȚA

Și în această seară, de la ora 19:00, publicul care a reușit să prindă un bilet este așteptat la avanpremiera spectacolului „Orlando”, găzduit de sala studio a Teatrului de Stat Constanța, o nouă producție care aduce în prim-plan teatrul contemporan și explorarea identității.
Orlando este unul dintre cele mai neobișnuite și influente romane ale Virginiei Woolf, publicat în 1928.
Personajul principal, Orlando, este un tânăr nobil englez care trăiește timp de peste trei secole fără să îmbătrânească aproape deloc. La jumătatea acțiunii, Orlando se trezește și descoperă că s-a transformat din bărbat în femeie — iar povestea continuă fără ca personajul să își piardă continuitatea interioară.
Acțiunea traversează mai multe epoci din istoria Angliei: de la perioada elisabetană până în secolul XX, iar odată cu schimbarea epocilor se schimbă și normele sociale, moda, statutul femeilor, felul în care este privită literatura și chiar ideea de identitate.
Spectacolul nu montează direct romanul, ci folosește adaptarea dramaturgică realizată de Sarah Ruhl după romanul lui Virginia Woolf. La Teatrul de Stat Constanța, spectacolul este regizat de Florin Caracala și se joacă și vineri, 29 mai 2026.

REÎNTÂLNIRE CU APRECIATUL SCRIITOR ȘI NEOBOSIT JURNALIST RADU PARASCHIVESCU

Ziua de vineri, 29 mai, aduce un mix între cultură și petrecere. De la ora 17:00, la Biblioteca Județeană Ioan N. Roman Constanța are loc o   reîntâlnire cu Radu Paraschivescu și Angelo Mitchievici, după cea de anul trecut, din iulie.
Radu Paraschivescu este un prozator și un traducător foarte apreciat, dar și un neobosit jurnalist și redactor de carte. A debutat în anul 2000, cu două romane, „Efemeriada” și „Balul fantomelor”. A scris, între altele, despre sport, politică, pisici, bunici, dragoste, nesimțiți, Renaștere, Caravaggio, Maradona și Hagi. Este cunoscut pentru umorul său fin și ascuțit, inteligent și autoironic, folosit în special pentru a satiriza impostura, prostia, înfumurarea, discrepanța dintre competențe și putere în spațiul public. „În virtutea inepției: nouă antologie de perle” (Humanitas, 2025) este cea mai recentă carte semnată Radu Paraschivescu.
Angelo Mitchievici este prozator, critic literar, eseist, cronicar de film, profesor universitar la Facultatea de Litere din cadrul Universității „Ovidius” Constanța, unde predă literatură română și literatură comparată.
 

„MAMMA MIA SHOWTIME” REVINE ÎN PIAȚETA CAZINO

 Stațiunea Mamaia deschide sezonul estival 2026 cu un program special dedicat minivacanței de Rusalii și zilei de 1 Iunie, invitând turiștii, constănțenii și familiile cu copii să trăiască începutul verii într-o atmosferă plină de energie, muzică, relaxare și distracție la malul mării.
În perioada 29 mai – 1 iunie 2026, Stațiunea Mamaia devine una dintre cele mai animate destinații de pe litoral, prin seria de concerte „Mamma Mia! Showtime”, organizată în Piațeta Cazino Mamaia, pe Scena Mamma Mia. Timp de patru seri, publicul este invitat să se bucure de show-uri live, artiști îndrăgiți și momente muzicale dedicate tuturor generațiilor.
Evenimentele marchează simbolic startul unui sezon estival spectaculos în Stațiunea Mamaia, o destinație care îmbină tradiția, istoria și farmecul litoralului românesc cu energia unui loc aflat într-o continuă reinventare.
Programul concertelor debutează vineri, 29 mai, când de la ora 20:30 urcă pe scena din Piațeta Cazino AZA și Ionuț Galani.
Sâmbătă, 30 mai, de la ora 20:30 vor concerta Pepe și Denis Ștefănescu & Vocal Impact Band, iar duminică, 31 mai, de la ora 20:30 este rândul Lidiei Buble și al trupei Discoteka
Seria concertelor se încheie luni, 1 iunie, când de la ora 20:30 vor urca pe scenă BIBI și trupa Nada.
 

TREI SERI DE SPECTACOL ȘI TREI ZILE DE ATMOSFERĂ DOBROGEANĂ

La final de mai, Dobrogea își mută spiritul în mijlocul orașului. Timp de trei zile, între 29 și 31 mai 2026, Pavilionul Expozițional Constanța devine locul în care tradițiile locale, gastronomia pescărească, folclorul și meșteșugurile autentice se întâlnesc într-un festival care și-a câștigat deja publicul și identitatea.
Ediția a IV-a promite un program amplu, construit în jurul a ceea ce definește cel mai bine această regiune: diversitate culturală, comunități vii și experiențe autentice.
Festivalul aduce împreună spectacole folclorice, concerte, ateliere pentru copii, producători locali și artizani care păstrează tehnici tradiționale tot mai rare.
Deschiderea are loc vineri, 29 mai, de la ora 17:30, într-o atmosferă dedicată muzicii populare și tradițiilor românești. Publicul va fi întâmpinat de Ansamblul Folcloric Profesionist „Brâulețul”, urmat de recitaluri susținute de Marian Cozma, Adriana Ochișanu, Elena Plătică, Andreea Feraru, Ana Maria și Marian Mexicanu, dar și Beatrice Băndoiu.
Seara continuă până târziu, iar de la ora 22:00 atmosfera se mută într-un registru contemporan, cu DJ Vndrei.
Sâmbătă, 30 mai, de la ora 17:30, festivalul pune accent pe multiculturalitatea care definește Dobrogea. Pe scenă vor urca ansamblurile Elpis, Canlar, Fidanlar și Iholu, reprezentând comunități diferite unite prin dans, muzică și tradiții.
Programul artistic continuă cu Azur & Nelu Vlad, Stelu Enache & Band, Diana Matei și Taraful Cleante, dar și Gya, într-un amestec de stiluri care promite să transforme seara într-o celebrare a identității dobrogene.
Ultima zi a festivalului, duminică, 31 mai, începe încă de la ora 11:30 cu activități pentru copii și familii: teatru de păpuși, personaje îndrăgite precum Alba ca Zăpada și Captain America, sesiuni de face painting și spectacolul „Motanul Încălțat”.
După-amiaza, de la ora 17:30, scena va fi ocupată de artiștii Andrei Bănuță, Jo, Emilian, Angels și Puls Percussions.
Dincolo de concerte, vizitatorii vor putea descoperi zona dedicată meșteșugarilor și producătorilor locali. Vor fi expuse icoane pe sticlă, costume populare, podoabe turco-tătărești, sculpturi în lemn și țesături realizate în războaie tradiționale.
Iar pentru cei care vor să descopere Dobrogea și prin gust, producătorii locali vor aduce preparate pescărești și rețete inspirate din patrimoniul culinar al regiunii.
Festivalul își propune, încă o dată, să arate că Dobrogea nu este doar un spațiu geografic, ci o experiență care se trăiește prin oameni, gusturi, sunete și povești.
 

SPECTACOLUL CARE ÎI POARTĂ PE COPII ÎNAPOI LA TRADIȚIILE ROMÂNEȘTI

Copiii și părinții sunt invitați duminică, 31 mai, de la ora 10,30, la Teatrul pentru Copii și Tineret „Căluțul de Mare” Constanța să descopere farmecul copilăriei de altădată prin spectacolul „Jocuri în ograda bunicilor”, o producție cu specific tradițional românesc care transformă obiectele obișnuite din gospodărie în personaje de poveste și redă, prin joc și imaginație, frumusețea vieții simple de la sat.
Recomandat copiilor cu vârsta de peste 3 ani, spectacolul propune o incursiune într-un univers în care timpul pare să curgă altfel – într-o ogradă unde poveștile se nasc din lucrurile simple, iar creativitatea devine cheia aventurii.
Pe scenă evoluează actorii Inga Marcu, Grațian Prisacariu, Rovena Paraschivoi și Daniel Minciună, care dau viață unui univers construit din obiecte familiare: oale, linguri, măturoaie și alte elemente din gospodăria tradițională, transformate prin imaginație în animale, păsări și personaje surprinzătoare.
Într-o perioadă în care tehnologia și ritmul alert domină tot mai mult viața de zi cu zi, „Jocuri în ograda bunicilor” propune o întoarcere la esență și îi încurajează pe cei mici să redescopere jocul autentic, apropierea de natură și valorile tradiționale românești.
 

LECȚIE DE FOLCLOR ȘI DIVERSITATE CULTURALĂ, PE SCENA CASEI DE CULTURĂ DIN CONSTANȚA

 Tradițiile autentice ale Dobrogei, dansul popular și cântecele care spun povești despre identitate și comunitate vor ajunge în fața publicului constănțean în cadrul spectacolului-lecție de folclor „Din inimă de copil”, organizat de Asociația Culturală Tezaur Dobrogean.
Evenimentul va avea loc duminică, 31 mai 2026, de la ora 18:00, la Casa de Cultură a Sindicatelor Constanța și își propune să aducă în prim-plan patrimoniul multicultural care definește Dobrogea.
Pe scenă vor urca ansambluri și tineri artiști care duc mai departe frumusețea folclorului și a tradițiilor locale: Ansamblul Babaianca – Babadag; Ansamblul Tomis – Constanța; Ansamblul Dobrogeanca – Ovidiu; Ansamblul Flori de Cimbrișor – Isaccea; Grupul Vocal Elena Roizen – Ovidiu.
Programul artistic va reuni cântece și jocuri tradiționale dobrogene, armâne, turcești, rome și bulgărești, dar și prezentări de port popular, fiecare moment fiind construit ca o incursiune în identitatea culturală a comunităților care dau specific regiunii.
Organizatorii transmit că spectacolul este gândit ca o adevărată lecție deschisă despre tradiție și diversitate, în care copiii și tinerii devin ambasadori ai patrimoniului cultural local.
 
 
Taguri
Articolul anterior Salvați bazele sportive „Badea Cârțan“ și „Triunghi“! „Totul legal, nu vreau să dau cu subsemnatul la DNA“
Articolul următor A murit „vocea de aur” a Televiziunii Române. O epocă a eleganței TV se încheie

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei