Duminică, 07 Iunie 2026

Tinerii scriitori din Constanța își dezvăluie talentele la Cenaclul literar

de Mirabela ȘERBĂNESCU Luni, 16 Martie 2026 59 < 1 min citire
Tinerii scriitori din Constanța își dezvăluie talentele la Cenaclul literar
Joi, 19 martie, începând cu ora 10:00, la Liceul Teoretic „George Călinescu“ din Constanța va avea loc cea de-a cincea ediție a Cenaclului literar al Bibliotecii Județene „Ioan N. Roman“ Constanța. Proiectul reunește elevi talentați, pasionați de poezie și eseuri, care vor avea ocazia să își prezinte lucrările în fața unui public format din colegi, profesori și, nu în ultimul rând, un invitat special: poeta Diana Dobrița Bîlea, membră a Uniunii Scriitorilor din România.
Precizăm că cenaclul este o platformă importantă de promovare a tinerelor talente, oferindu-le o șansă rară de a primi feedback direct de la o personalitate literară de renume, dar și de a învăța cum să își îmbunătățească stilul literar.
Evenimentul este organizat de bibliotecă, iar coordonatorul cenaclului este Nicoleta Popa, elevă la Colegiul Pedagogic „Constantin Brătescu“. Alături de aceasta, profesorii Cătălina Gherase și Elena Spătaru vor fi prezenți pentru a sprijini participanții și a facilita buna desfășurare a activității.
Taguri
Articolul anterior Nu ratați emisiunea „Dincolo de Scor“, la Antena 3 Constanța. Invitat - Nicolae Forminte, antrenor principal lot național gimnastică
Articolul următor Comedia „Băieți Sensibili“ aduce o privire amuzantă asupra crizelor vârstei mijlocii

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei