Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Traficul de ființe vii, în dezbatere la American Corner

de Simona ANGHEL Luni, 12 Decembrie 2011 1118 1 min citire
American Corner din cadrul Universității "Ovidius" Constanța organizează, pe durata a trei zile, acțiunea intitulată "Human Rights Day: Smuggling and Human Trafficking".
După ce, vineri, 9 decembrie, stu-denți de la Facultatea de Drept, Administrație Publică și Socio-logie, specializarea Drept și Administrație Publică, anii I și II, coordonați de doctorand Alina Gălbează Buzarna, au aflat despre o serie de elemente de legislație cu privire la contrabanda și traficul de ființe vii, astăzi, vor participa elevi de la Liceul Teoretic "George Călinescu". Însoțiți de prof. Camelia Dochie, ei vor afla de la lect. univ. dr. Raluca Ro-goveanu diferite aspecte legate de contrabandă, traficul de frontieră la noi și la americani, evidențierea prejudiciilor materiale și morale aduse statului prin aceste ilegalități.
Miercuri, 14 decembrie, de la ora 11.45, invitați sunt elevi de la Liceul Teoretic "Ovidius", însoțiți de prof. Valerica Vișan, și studenți de la Facultatea de Drept, Adminis-trație Publică și Sociologie, specializarea Drept, anul II, împreună cu lect. univ. dr. Alina Popescu, moderatorul acestui eveniment. Lectorul va discuta despre modul în care drepturile omului au evoluat de-a lungul timpului.
Participanții vor viziona și anali-za filmul "Human Trafficking" (2005), în regia lui Christian Duguay, nominalizat pentru două premii Golden Globe, dar care a obținut alte șase premii și cinci nominalizări.
La 10 decembrie 1948, Adu-narea Generală a O.N.U. a adoptat și proclamat Declarația universală a drepturilor omului, sărbătoare anuală. Drepturile omului repre-zintă principalele condiții care permit fiecărei persoane să-și dez-volte și să-și folosească cât mai eficient calitățile: fizice, intelec-tuale, morale, socio-afective și spirituale. Ele decurg din aspirația tot mai mare a omenirii la o viață în care demnitatea și valoarea fiecăruia sunt respectate și protejate.
Ziua Drepturilor Omului este un timp pentru oameni, pentru a reflecta despre sensul, importanța și necesitatea pentru drepturile omului.
Taguri
Articolul anterior Peste 1.000 de elevi constănțeni nu au haine să meargă la școală
Articolul următor Ultimul spectacol de balet al Teatrului "Oleg Danovski", în Germania

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei