Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Turcii au reînviat o străveche tradiție

de Cuget Liber Marţi, 10 Mai 2016 598 1 min citire
Uniunea Democrată Turcă din România a marcat la Constanța, una dintre cele mai vechi sărbători a turcilor de pretutindeni, "Hâdârlez", celebrată anual din Anatolia până în Balcani, în data de 6 mai.
Cu acest prilej, etnicii turci din Constanța, dar și de la filialele din județ s-au reunit pentru a reînvia o tradiție străveche, a popoarelor turcice, care marchează, conform calendarului gregorian, începutul unui nou anotimp.
Președintele UDTR, Osman Fedbi, a declarat: "Hâdârlezul este una dintre cele mai vechi sărbători care continuă să se serbeze și astăzi în Dobrogea, în toate localitățile în care există comunități de turci. Conservarea și promovarea tradițiilor comunității turce, transmiterea lor generațiilor viitoare se află în centrul preocupărilor conducerii UDTR. Din acest motiv, în acest an am contat pe prezența masivă a tinerilor care au răspuns invitației noastre de a participa la serbarea câmpenească organizată cu prilejul Hâdârlezului".
"Hâdârlez" este un cuvânt compus din două nume: Hâzâr și Ilyas, doi frați, considerați patronii astronomici ai vieții umane care semnifică nemurirea, dar și abundența.
"Hâdârlez" este o sărbătoare câmpenească și conform tradiției se desfășoară în natură, pe pajiști înverzite, în apropierea apelor curgătoare, într-o atmosferă animată de voie bună. În această zi, etnicii turci obișnuiesc să sacrifice miei și să prepare bucate tradiționale din care nu lipsesc plăcinta cu brânză și turtele. Bucatele tradiționale "corek" și "pide" (plăcinte tradiționale cu brânză) nu au lipsit nici de pe mesele etnicilor turci reuniți la Constanța, într-o atmosferă de sărbătoare și voie bună.
Taguri
Articolul anterior Cinci decenii de învățământ tehnic energetic
Articolul următor Oaspeți europeni la Liceul "Nicolae Bălcescu" din Medgidia

Comentează știrea

Riza
10 mai 2016
Pe banii noștri, ai tuturor. Până când?

Și Fedbi și nevastă sa sunt niște hoți care mănâncă și beau 1 milion $ pe an adică banii noștri, ai tuturor, de ani de zile. Doar iei și încă 5-6 persoane. Până când? Acum mai nou au prins curaj și pun poze chiar și în ziar cum fac ei și grătare. Până când?

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei