Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Unitățile de învățământ preuniversitar din Constanța, dotate cu mobilier și materiale didactice digitale

de Madalina PETRESCU Sâmbătă, 12 Iulie 2025 383 1 min citire
Primăria Constanța a demarat procesul de dotare a unităților de învățământ preuniversitar cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale.
Potrivit reprezentanților municipalității, primarul Constanței, Vergil Chițac, a semnat contractele de furnizare pentru dotarea unităților de învățământ preuniversitar cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale, în cadrul proiectului „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din municipiul Constanța" (cod F-PNRR-Dotari-2023-5646).
Au fost emise ordinele de furnizare, iar livrarea echipamentelor a început deja în unitățile de învățământ din municipiu. Distribuția va continua în perioada următoare, iar toate echipamentele vor fi livrate în termen de maximum 3 luni, astfel încât, până la începerea noului an școlar, elevii și cadrele didactice să beneficieze de condiții moderne de studiu și predare.
Pe lângă echipamentele digitale, urmează achiziția și livrarea de:
• mobilier școlar adaptat nivelului de învățământ;
• materiale didactice pentru dotarea laboratoarelor de științe, cabinetelor școlare și psihopedagogice;
• echipamente pentru sălile de sport și atelierele de practică.
Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) – Componenta 15: Educație, în cadrul apelului competitiv aferent Pilonului VI – Politici pentru noua generație. Valoarea totală a proiectului este de 78.881.873,20 lei (inclusiv TVA).
Beneficiarul proiectului este Unitatea Administrativ-Teritorială Municipiul Constanța, iar beneficiarii direcți sunt cele 68 de unități de învățământ de stat, inclusiv Palatul Copiilor și Clubul Sportiv Școlar Constanța, care acoperă nivelurile preșcolar, primar, gimnazial, profesional și liceal.
În baza contractelor semnate, vor fi livrate următoarele echipamente digitale:
• 1.130 display-uri interactive cu suport inclus
• 491 sisteme all-in-one
• 517 desktopuri cu monitor
• 922 laptopuri
• 1.283 echipamente audio
• 1.235 imprimante multifuncționale
• 1.169 camere pentru videoconferință
• 258 routere Wi-Fi
• 1.157 scannere portabile pentru documente
• alte echipamente și soluții tehnologice moderne, în conformitate cu standardele actuale în educația digitală.
Taguri
Articolul anterior Nicuşor Dan a spus la Congresul PNL că luni la ora 10 va face mai multe anunţuri
Articolul următor Accident spectaculos la ieșire din Eforie Nord. Un autoturism a "zburat" de pe șosea și s-a oprit pe gardul cimitirului

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei