Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Semnal editorial "Vacanță cu rabla. Comoara din turn", de Lucian-Iorgu Dumitrescu

de Ion TIȚA-CĂLIN Joi, 05 Septembrie 2013 132 1 min citire
"Vacanță cu rabla. Comoara din turn", de Lucian-Iorgu Dumitrescu
Medicul stomatolog Lucian-Iorgu Dumitrescu este o cunoștință veche a cititorilor ziarului "Cuget Liber". Vreme de aproape două decenii, tabletele lui, peste 350 la număr, au fost găzduite de publicația noastră la rubricile de autor: "Hronic dobrogean" și "Cronica pestriță". 
Unele dintre acestea au fost adunate în cele două volume de memorialistică: "Hronic Dobrogean", publicat în 2009, și "Sertarul cu amintiri", apărut în 2012.
La vârsta de 85 de ani, fostul șef al serviciului de stomatologie și chirurgie buco-dentară, din cadrul Spitalului Militar Constanța, își surprinde cititorii cu un volum de proză umoristică. "Vacanță cu rabla. Comoara din turn", apărut în Editura "Ex Ponto", ne dezvăluie talentul său de strălucit povestitor. 
Prima parte, "Vacanță cu rabla", este o povestire vioaie, trepidantă, spumoasă și captivantă, scrisă cu vervă și umor fin, comparabilă prin "Trei pe două biciclete".
Cea de a doua parte, "Comoara din turn", este - poate nu vă vine a crede - o poveste pentru copii și… adulți, o poveste captivantă, plină de imaginație, presărată cu pilde și, mai ales, amuzantă. 
Volumul este ceea ce autorul a intenționat să realizeze: o carte de vacanță pentru toate vârstele, o carte pe care nu o poți lăsa din mână până nu o citești până la sfârșit și care te face să-ți pară rău că s-a terminat. 
Lansarea volumului va avea loc sâmbătă, 7 septembrie 2013, ora 11, în sala de concerte a Cercului Militar Constanța. 
Taguri
Articolul anterior Bilanțul consfătuirii naționale a inspectorilor de română, de la Constanța
Articolul următor Prima ninsoare din acest sezon a căzut în Masivul Retezat

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei