Joi, 04 Iunie 2026

Buget de 228 milioane lei pentru Programul Rabla 2009

de Cuget Liber Vineri, 20 Februarie 2009 234 < 1 min citire
Programul Rabla 2009 se apropie de start. Companiile care doresc să participe la ediția din acest an a programului de reînnoire a parcului auto național (producători sau comercianți de automobile noi), mai au doar câteva zile pentru a se înscrie, lista celor admiși urmând să fie cunoscută pe 27 februarie.
Proprietarii care doresc să-și schimbe automobilul vechi (de minimum zece ani, înscris în circulație în România până cel târziu 31 decembrie 2006) cu unul nou, vor beneficia în acest an de o primă de casare de 3.800 lei.
Programul Rabla 2009 se va derula în trei etape, după cum urmează:
6 martie - 29 mai, 1 iunie - 31 august și 1 septembrie - 11 decembrie.
Potrivit Ordinului ministrului mediului, Nicolae Nemirschi, pentru aprobarea ordonanței de urgență a guvernului privind reluarea pentru anul 2009 a Programului Rabla, publicat în Monitorul Oficial, bugetul total este de 228 milioane lei.
Taguri
Articolul anterior Numărul mașinilor vechi a crescut de trei ori, în România
Articolul următor Șeful Inspectoratului Școlar se consideră în fața unei decizii cu două tăișuri

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Diverse

Ultima oră

Titlurile zilei