Joi, 04 Iunie 2026

În viteză

de Cuget Liber Vineri, 16 Ianuarie 2009 188 < 1 min citire
# Ministrul Mediului susține astăzi, în ședința de guvern, suspendarea temporară a aplicării ordonanței privind taxa auto de poluare pentru mașinile second-hand și demararea unui proiect de lege pentru o taxă conformă cu principiile UE. "Principiul de bază al taxei noi trebuie să fie acela că poluatorul plătește, ca să eliminăm orice neînțelegeri cu CE", a spus ministrul Nicolae Nemirschi
# Comisia Europeană a convocat astăzi o întâlnire cu toate statele membre ale UE, pentru a discuta "deteriorarea situației din industria auto"
# Directorul general al Dacia, Francois Fourmont, a declarat că salariații companiei ar putea intra și în alte perioade de șomaj tehnic, dacă nivelul comenzilor se menține scăzut. Acesta a mai spus că va fi necesară disponibilizarea a 3.000 - 4.000 de angajați, "dacă piața auto nu se redresează până în primăvară"
Taguri
Articolul anterior Constructorii auto vor să treacă de criză cu mașini electrice
Articolul următor 9.600 de șomeri și doar 370 locuri de muncă la Constanța

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Diverse

Ultima oră

Titlurile zilei