Programul Prima Casă are trei mari lipsuri, în opinia specialiștilor de pe piața imobiliară. În primul rând, este limitat în mod aleatoriu la 60.000 euro, favorizând achi-ziția anumitor tipuri de apartamente. În al doilea rând, bugetul este de numai 1 miliard euro, ceea ce înseamnă cu numărul beneficiarilor va fi mult prea mic. Nu în ultimul rând, programul va permite relaxarea prematură a condițiilor de creditare, întrucât băncile nu vor mai fi preocupate de riscul asumat, pentru că statul va garanta creditele.
- Publicitate -
În SUA, unde funcționează un program asemănător, angajamentul se face direct între guvern și cumpărător. Condițiile impuse în America sunt următoarele: să cumperi casa până la 1 decembrie 2009, să plătești cel puțin 80.000 dolari, să locuiești în ea (adică să nu fie casă de vacanță, să ai alte case sau să stai cu chirie în alt loc,
după achiziție), să nu fi avut o casă în ultimii trei ani, să câștigi cel mult 95.000 dolari/an (necăsătorit) sau 170.000 dolari/an (căsătorit), să nu cumperi locuința de la rude și să nu o vinzi înainte de 2010.
Specialiștii sunt de părere că în România ar trebui să plătească cineva pentru ga-ranția de 80% promisă de stat, pentru că, în cele din urmă, toți contribuabilii vor plăti pentru ca 20.000 de români să își ia o casă.