Sâmbătă, 06 Iunie 2026

ANAF: Sigiliile inteligente, aplicate pe mijloacele de transport

de Sorin MIHALACHE Vineri, 10 Noiembrie 2023 493 1 min citire
ANAF: Sigiliile inteligente, aplicate pe mijloacele de transport
Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice (DGRFP) Galaţi a dat publicităţii măsurile pentru consolidarea disciplinei financiare şi fiscale, creşterea conformării voluntare în cazul transporturilor rutiere de bunuri prin Sistemul naţional RO e-Sigiliu.
„În vederea asigurării respectării trasabilităţii transporturilor rutiere de bunuri pe teritoriul României, se instituie Sistemul naţional RO e-Sigiliu, un sistem bazat pe utilizarea unor dispozitive electronice şi a unei aplicaţii informatice care permite autorităţilor competente determinarea potenţialelor puncte de deturnare a transporturilor rutiere de bunuri, indiferent dacă acestea se află în tranzit sau au ca destinaţie finală un operator economic de pe teritoriul naţional.
Prin dispozitive electronice se înţelege sigiliul inteligent care înregistrează date şi transmite informaţii de stare şi poziţie către aplicaţia informatică în vederea urmăririi deplasării pe calea rutieră a bunurilor”, se arată într-un comunicat de presă semnat de directorul general al DGRFP Galaţi, Florin Ciprian Iamandi.
În cazul aplicării de sigilii inteligente pe mijloacele de transport, conducătorul auto are obligaţia asigurării integrităţii acestora, iar neîndeplinirea acestei obligaţii constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 20.000 la 50.000 lei.
Aplicarea sigiliilor inteligente şi monitorizarea transporturilor rutiere de bunuri pe teritoriul naţional se realizează de către Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) şi Autoritatea Vamală Română în baza unei analize de risc. 
Taguri
Articolul anterior Situaţie explozivă pentru sănătatea românilor. S-a decis sistarea plăţilor către spitale
Articolul următor Peste 30.000 ţigarete, confiscate de inspectorii vamali. Marfa urma să ajungă în Anglia

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei