Duminică, 07 Iunie 2026

Blejnar, acuzat că vrea să arunce la fier vechi ultimul combinat metalurgic rămas statului

de Cuget Liber Marţi, 20 Martie 2012 265 1 min citire
Blejnar, acuzat că vrea să arunce la fier vechi ultimul combinat metalurgic rămas statului
Adunarea Creditorilor decide în 21 martie soarta combinatului de utilaj greu Fortus Iasi, aflat in insolvență. Lichidatorul desemnat doreste vinderea pe bucati a activelor în timp ce proprietarul AVAS vrea un plan de restructurare care să permită continuarea activității. Un oficial AVAS în acuză pe șeful Fiscului că ar insista pe lichidarea imediată a fabricii pentru că ar avea anumite interese în acest sens. Blejnar spune că nu știe nimic.
Combinatul de Utilaj Greu Fortus nu valorează 28 de milioane de euro atât cât cere lichidatorul judiciar pe el, ci mult mai mult, circa 200 de milioane de euro iar evaluarea lichidatorului are și "iz penal", spune Gheorghe Chișcă administrator special al AVAS, proprietarul fabricii, pentru Fortus, și fost director general al combinatului. Acesta vorbește și despre interese obscure ale unor oameni, nume sonore, care vor să vadă fabrica ieșeană făcută bucăți și vândută la fel ca și terenul de 150 de ha aferent ei. Casa de Insolvență Transilvania, lichidatorul desemnat, ar fi fost impusă de președintele Fiscului Sorin Blejnar pentru a-și satisface propriile interese, mai spune Chișcă.
"A fost o întâlnire în biroul fostului ministru al Economiei Adriean Videanu la care au participat Blejnar, ministrul, subsemnatul și Aurelian Popa, șeful AVAS. Sorin Blejnar a fost foarte vehement în a cere impunerea CITR ca lichidator judiciar în timp ce Popa s-a opus motivând că Fortus va ajunge precum Rulmentul Brașov ori CUG Cluj care au fost tăiate și vândute pe bucăți având ca administrator aceeași CITR. Până la urmă a ieșit cum a vrut Blejnar", precizează reprezentantul AVAS.
Taguri
Articolul anterior Focuri de armă lângă sediul Guvernului. Mai mulți hoți de mașini, prinși în flagrant
Articolul următor Franța: Campania electorală suspendată în urma atacului de la Toulouse

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei