Duminică, 07 Iunie 2026

BNR: Monede aniversare pentru Steaua București, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni

de Sorin MIHALACHE Miercuri, 06 Mai 2026 81 1 min citire
BNR: Monede aniversare pentru Steaua București, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni
Banca Națională a României (BNR) va lansa joi, 7 mai, în circuitul numismatic, o monedă din argint, cu valoarea nominală de 10 lei, și o monedă din tombac cuprat, cu valoarea nominală de 1 leu, dedicate aniversării a 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni de către Steaua București.
Aversul monedei din argint prezintă o interpretare grafică a Cupei Campionilor Europeni, inscripția „ROMANIA“ în arc de cerc, stema României, valoarea nominală „10 LEI“ și anul de emisiune „2026“.
Aversul monedei din tombac cuprat prezintă o interpretare grafică a Cupei Campionilor Europeni, inscripția „ROMANIA“ în arc de cerc, stema României, valoarea nominală „1 LEU“ și anul de emisiune „2026“.
Reversul comun al monedelor din argint și tombac cuprat redă sigla Steaua București, o minge de fotbal în fundal și inscripțiile „CASTIGAREA CUPEI CAMPIONILOR EUROPENI“ și „1986“.
„Monedele din argint și tombac cuprat sunt ambalate în capsule de metacrilat transparent și sunt însoțite de certificate de autenticitate, redactate în limbile română, engleză și franceză, pe care se găsesc semnăturile guvernatorului BNR și casierului central.
Tirajele maxime aprobate sunt de 4.000 de piese pentru moneda din argint și 4.000 de piese pentru moneda din tombac cuprat.
Prețul de vânzare pentru moneda din argint este de 1.000 de lei, inclusiv TVA și certificatul de autenticitate, iar pentru moneda din tombac cuprat este de 260,00 lei, inclusiv TVA și certificatul de autenticitate“, se arată într-un comunicat de presă transmis de banca centrală.
Monedele din argint și monedele din tombac cuprat cu tema „Steaua București - 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni" au putere circulatorie pe teritoriul României.
Lansarea în circuitul numismatic a acestor monede se realizează prin sucursalele regionale București, Cluj, Constanța, Dolj, Iași și Timiș ale Băncii Naționale a României. 
Taguri
Articolul anterior Viceprimarul Costin Răsăuțeanu: Am semnat contractul pentru modernizarea zonei Delfinariu – Faleză Nord
Articolul următor Un cuplu a furat aproape 1,9 milioane de euro din parcometre timp de mai mulți ani. „Cheltuiam totul”

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei