Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Cad amenzi peste constănțenii care refuză să-și ducă la abator vacile bolnave

de Anca CHICU Luni, 26 Noiembrie 2012 209 29 sec citire
Cad amenzi peste constănțenii care refuză să-și ducă la abator vacile bolnave
Acțiunea de lichidare a focarelor de LEB din județ este în plină desfășurare. Reprezentanții Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Constanța (DSVSA) au anunțat că săptămâna trecută au fost extrase din gospodării, și duse la abator, alte 81 de vaci bolnave.
 Nu toți crescătorii conștientizează însă că se joacă cu sănătatea celor din jur.
 "Urmare a deficiențelor constatate la o exploatație nonprofesională referitor la refuzul proprietarului de eliminare a animalelor seropozitive LEB și dirijare spre abatorizare a fost aplicată o sancțiune contravențională conform HG nr. 984/2005, modificată, în valoare de 1.200 lei", spun reprezentanții DSVSA Constanța.
Taguri
Articolul anterior Numărul de portofolii din viitorul guvern va fi egal între Alianța de centru-dreapta și cea de centru-stânga
Articolul următor ARD cere comunităților locale alegeri corecte

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei