Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Consultări pentru declanșarea grevelor de solidaritate în companiile din portul Constanța

de Ion TIȚA-CĂLIN Joi, 17 Iulie 2008 336 < 1 min citire
Ieri, colegiul liderilor din cadrul Federației Naționale a Sindicatelor Portuare a analizat situația de criză de la compania "Constanța South Container Terminal", faptul că, prin eșecul negocierilor salariale, s-a ajuns la declanșarea grevei generale. Colegiul a decis ca liderii să înceapă consultările cu membrii din sindicatele portuare, pentru organizarea grevelor de solidaritate în unitățile din portul Constanța, a declarat Petre Costel, președintele federației. Operațiunea de strângere a semnăturilor ar urma să se încheie luni, 21 iulie. Atunci se va cunoaște care sindicate vor organiza acțiuni greviste și pe ce perioadă.
Potrivit art. 45, din Legea nr. 168/1999 privind soluționarea conflictelor de muncă, greva de solidaritate poate fi declarată în vederea susținerii revendicărilor formulate de salariații din alte unități, durata ei neputând fi mai mare de o zi.
Scopul grevelor de solidaritate este acela de a crea o presiune mai mare asupra patronilor și administrațiilor din zona de conflict, de a-i determina să revină la masa negocierilor cu sindicatele.
Taguri
Articolul anterior Foreign direct investments in Romania double to EUR 4.1bn in first five months
Articolul următor Plimbări pe plajă printre alge și scoici la Eforie Sud

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei