Duminică, 07 Iunie 2026

Fiscalitate, depozite de gaze, educaţie antreprenorială. INFO economic

de Sorin MIHALACHE Vineri, 07 Februarie 2025 121 1 min citire
Fiscalitate, depozite de gaze, educaţie antreprenorială. INFO economic
l Schimbarea fiscalităţii poate avea loc oricând, iar mediul de afaceri trebuie să lupte împotriva ei şi să apere ce a obţinut, susţine preşedintele Confederaţiei Patronale Concordia, Dan Şucu.
El a declarat că organizaţia este singura confederaţie reprezentativă a României şi că are dreptul să ştie ce se întâmplă, să intervină şi să fie consultată în cazul în care este luată o decizie cu privire la modificarea sistemului de impozitate.
l Depogaz anunţă că, în prezent, gradul de umplere al depozitelor de gaze este de 42,8% din capacitatea tehnică de stocare şi că, începând de vineri, 7 februarie, va diminua programele agreate de extracţie. Astfel, în perioada 7-23 februarie, programele de extracţie vor fi diminuate cu 20%, în perioada 24-28 februarie, cu 40%, 1-12 martie, cu 14% şi 13-31 martie, cu 75%.
Depogaz este principalul operator de înmagazinare din România, având o cotă de aproximativ 90,54% din capacitatea activă totală de înmagazinare a României.
l Confederaţia Naţională pentru Antreprenoriat Feminin a lansat vineri, 7 februarie, a treia ediţie a „Maratonului pentru Educaţie Antreprenorială”, o iniţiativă care pune în mişcare idei, conectează oameni şi creează perspective, cel mai amplu program naţional care îi pune pe liceeni în centrul transformării.
Speakeri sunt Dragoş Anastasiu, Adina Alberts, Dragoş Petrescu, Virgil Ianţu şi Felix Tătaru. 
Taguri
Articolul anterior Sentință definitivă în cazul fetiței opărite care a murit în chinuri groaznice
Articolul următor Românii pot investi, începând de vineri, în titlurile de stat FIDELIS. Dobânzi de până la 7,95% pe an!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei