În urma sesizării Direcției Generale Antifraudă Fiscală, Parchetul de pe lângă Tribunalul București a realizat, cu sprijinul inspectorilor antifraudă, 87 de percheziții la persoane fizice și juridice implicate în comerțul cu medicamente. Este vorba de un prejudiciu de peste 12 milioane lei cauzat prin facturarea succesivă, prin circuite scriptice fictive, a unor medicamente destinate tratării sindromului imunodeficienței dobândite, afecțiunilor onco-hematologice, sclerozei multiple și afecțiunilor pulmonare.
- Publicitate -
În acest caz sunt implicate unele dintre cele mai importante firme din domeniul comerțului cu medicamente, care se sustrăgeau de la achi-tarea obligațiilor fiscale și încercau să obțină rambursări necuvenite de TVA în urma livrărilor către parteneri intra-comunitari.
Conform planului stabilit împreună cu procurorul de caz, până în prezent inspectorii antifraudă fiscală din cadrul structurii centrale a Direcției Generale Antifraudă Fiscală și ai direcțiilor regionale antifraudă Suceava, Constanța, Târgu Jiu, Oradea și Sibiu au efectuat 36 acțiuni de control și au asigurat sprijin de specialitate în timpul perchezițiilor efectuate în decembrie 2014.