Vineri, 05 Iunie 2026

Instructorii auto au obținut prima victorie

de Ion TIȚA-CĂLIN Luni, 04 Martie 2013 493 < 1 min citire
Sindicatul Național al Instructorilor Auto din România a obținut o primă victorie în acțiunea de blocare a controversatului proiect de ordin al ministrului transporturilor, prin care se aduc importante schimbări în sistemul de pregătire auto.
"Ședința comisiei de dialog social din cadrul Ministerului Transporturilor a fost suspendată și proiectul de ordin a fost retras - a declarat, pentru cotidianul "Cuget Liber", Cornel Lipa, președintele sin-dicatului. Abia acum inițiatorii proiectului și-au dat seama că proiectul de act normativ nu era armonizat cu ordinul ministrului Afacerilor interne care reglementează examinarea candidaților în vederea obținerii permisului de conducere. Discuțiile privind proiectul vor fi reluate în această săptămână. Sindicatul va prezenta un pachet de propuneri", a declarat Cornel Lipa.
"Viitorul act normativ trebuie să con-tribuie la creșterea pregătirii viitorilor șoferi și la scăderea numărului de accidente pe șosele. Noi dorim ca proiectul de ordin să fie refăcut după principii care să aibă în centru interesul public" - a afirmat președintele sindicatului.
Taguri
Articolul anterior CONSTANTIN MATEI, numit SUBSECRETAR DE STAT în Ministerul Transporturilor
Articolul următor Ce instituții și companii vor fi coordonate de subsecretarul de stat Constantin Matei?

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei