Duminică, 07 Iunie 2026

Leul cedează în fața dolarului și euro, dar câștigă cu francul elvețian

de Ion TIȚA-CĂLIN Sâmbătă, 26 Septembrie 2015 117 < 1 min citire
Leul cedează în fața dolarului și euro, dar câștigă cu francul elvețian
Deprecierea monedei europene a fost stopată. În cursul tranzacțiilor de pe piața interbancară, din data de 25 septembrie 2015, euro a câștigat 0,0003 lei, aprecierea fiind de 0,01 Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 4,4160 pentru un euro.
Dolarul a reluat ofensiva împotriva leului. Tranzacțiile de vineri 25 septembrie 2015, de pe piața bancară s-au încheiat cu aprecierea cu 0,0180 lei, respectiv 0,46% a monedei americane. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 3,9595 lei pentru un dolar. Pe data de 5 ianuarie 2015, rata de schimb era de 3,9892 lei pentru un dolar. Actualul curs îi avantajează pe cei ce au credite în moneda americană, dar îi prejudiciază pe agenții economici și navigatorii care au contracte în dolari.
Deprecierea francului elvețian continuă, spre satisfacția celor ce dețin credite în această monedă. În cursul tranzacțiilor din 25 septembrie 2015, francul a cedat 0,0012 lei. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 4,0373 lei pentru un franc elvețian, cu 0,03% mai mic decât cu o zi înainte.
Taguri
Articolul anterior Vine reforma achizițiilor publice!
Articolul următor Miturile șoferilor când sunt opriți de Poliția Rutieră. Ce drepturi aveți în fața agentului de la circulație

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei