Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Leul și-a luat revanșa față de principalele valujte

de Ion TIȚA-CĂLIN Marţi, 02 Octombrie 2018 192 < 1 min citire
Leul și-a luat revanșa față de principalele valujte
Euro este în defensivă în lupta cu leul. În cursul tranzacțiilor de pe piața interbancară, din data de 1 octombrie 2018, euro a cedat 0,0041 lei, variația fiind de 0,09%. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 4,6596 lei pentru un euro.
Dolarul cedează teren în lupta cu moneda noastră națională. Tranzacțiile de ieri, de pe piața bancară s-au încheiat cu deprecierea cu 0,0100 lei, respectiv 0,25%, a monedei americane. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 4,0110 lei pentru un dolar.
Francul elvețian pierde conducerea în lupta cu leul, spre satisfacția celor ce dețin credite în această monedă. În cursul tranzacțiilor de ieri, 1 octombrie 2018, francul s-a depreciat cu 0,0441 lei. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb 4,0807 lei pentru un franc elvețian, cu 1,07% mai mic decât cu o zi înainte. În data de 3 ianuarie 2018, rata de schimb era de 3,9623 lei pentru un franc elvețian. 
Taguri
Articolul anterior Cotele reduse de TVA și domeniile de aplicare
Articolul următor "Într-o lume aflată într-o continuă și rapidă transformare, devine mai relevantă educația academică"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei