Vineri, 05 Iunie 2026

Leul, victorios cu dolarul și francul elvețian

de Ion TIȚA-CĂLIN Miercuri, 12 August 2015 95 < 1 min citire
Moneda europeană a stopat creșterea leului și reia ofensiva. În cursul tranzacțiilor de pe piața interbancară, din data de 11 august 2015, euro a câștigat 0,0042 lei, aprecierea fiind de 0,10%. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 4,4156 lei pentru un euro.
Leul continuă creșterea în fața dolarului. Tranzacțiile de ieri, de pe piața bancară, s-au încheiat cu deprecierea bruscă a monedei americane, care a pierdut 0,0269 lei, respectiv 0,67%. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 4,0045 lei pentru un dolar.
Francul elvețian s-a depreciat față de leu, spre satisfacția celor ce dețin credite în această monedă. În cursul tranzacțiilor de ieri, francul a cedat 0,0289 lei. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 4,0682 lei pentru un franc elvețian, cu 0,70% mai mic decât cu o zi înainte.
Taguri
Articolul anterior Creșterea producției industriale susținută de sectorul de prelucrare
Articolul următor Noul Canalul de Suez - o amenințare pentru ecosistemul din Mediterana

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei