Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Oportunităţi de afaceri, energie, finanţe. INFO economic

de Sorin MIHALACHE Duminică, 28 Aprilie 2024 195 1 min citire
Oportunităţi de afaceri, energie, finanţe. INFO economic
l Camera de Comerţ şi Industrie a României a semnat un Memorandum de Înţelegere cu Federaţia Camerelor de Comerţ a Emiratelor Arabe Unite, în marja celei de-a treia sesiuni a Comitetului mixt al Guvernului României şi Guvernului emiratez. Documentul prevede consolidarea relaţiilor de afaceri şi dezvoltarea componentei economice dintre cele două state şi stabileşte liniile directoare pe care mediile de afaceri din România şi Emiratele Arabe Unite le pot urma pentru facilitarea schimburilor comerciale bilaterale.
l Conducta de gaze „Ţărmul Mării Negre-Podişor” reprezintă un exemplu de bună colaborare transnaţională între firme din România şi din Turcia, care, împreună, pot deveni competitori importanţi pe alte pieţe, a declarat, viceprim-ministrul Marian Neacşu. Proiectul, în valoare de aproximativ 500 milioane euro, constă în construirea unei conducte de transport gaze naturale în lungime de 308,3 km, care va face legătura între resursele de gaze naturale exploatate din perimetrul Neptun Deep şi coridorul BRUA, asigurându-se astfel posibilitatea transportului gazelor naturale prin interconectările existente.
l Arieratele bugetului general consolidat crescut cu 21,8%, în martie 2024, comparativ cu luna precedentă, la 389,9 milioane de lei, de la 320,1 milioane de lei în februarie, informează Ministerul Finanţelor. Arieratele de peste 90 de zile s-au majorat cu 40,5%, de la 116 milioane de lei la 163 milioane lei, cele de peste 120 de zile au crescut cu 15,8%, de la 132,6 milioane de lei, în februarie 2024, la 153,6 milioane de lei în martie 2024. 
Taguri
Articolul anterior CCINA Constanţa, protocol de colaborare cu Camera de Comerţ Istanbul
Articolul următor Olimpiada Națională de Limbă Greacă, la final. Iată rezultatele elevilor constănțeni

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei