Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Perioada de valorificare a lânii se prelungește până la 21 octombrie 2019

de Ion TIȚA-CĂLIN Sâmbătă, 21 Septembrie 2019 221 < 1 min citire
Perioada de valorificare a lânii se prelungește până la 21 octombrie 2019
În ședința de guvern din data de 19 septembrie 2019 a fost adoptat actul normativ prin care se modifică și completează HG nr. 500 din 2017 privind aprobarea schemei "Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de ovine pentru comercializarea lânii".
Astfel, se prelungește perioada de depune a cererilor pentru anul 2019, respectiv perioada în care se valorifică lâna, de la 30 septembrie până la data de 21 octombrie 2019, inclusiv. Depunerea documentelor justificative pentru obținerea sprijinului financiar se poate realiza până la data de 1 noiembrie 2019.
Ministerul Agriculturii le reamintește fermierilor că pe data de 24 iulie 2019 a fost aprobată o hotărâre de guvern prin care valoarea sprijinului financiar acordat crescătorilor de ovine pentru anul 2019, crește de la 1 leu la 2 lei pe kilogramul de lână comercializată.
Taguri
Articolul anterior Politicienii și administrațiile locale luptă de trei decenii să pună mâna pe porturile maritime și fluviale
Articolul următor Vameșii europeni au confiscat mărfuri contrafăcute în valoare de aproape 740 de milioane euro, în 2018

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei