Pentru a asigura plasarea pe piață și utilizarea produselor de protecție a plantelor în România, conform parametrilor omologați, Ministerul Agriculturii, prin unitățile fitosanitare teritoriale, desfășoară activități specifice privind controlul comercializării și utilizării acestora.
- Publicitate -
Astfel, în cadrul acțiunilor de control privind respectarea legislației în domeniul comercializării și utilizării produselor de protecție a plantelor desfășurate în perioada iunie - august, la nivelul întregii țări, au fost efectuate un număr de 2.638 de inspecții.
Controale se efectuează de către inspectorii fitosanitari atât la operatorii economici care comercializează produse de protecție a plantelor, cât și la utilizatori (producători agricoli și prestatori de servicii cu produse de protecție a plantelor).