Vineri, 05 Iunie 2026

Sprijin financiar pentru industria de apărare

de Ion TIȚA-CĂLIN Miercuri, 04 Noiembrie 2015 106 < 1 min citire
Sprijin financiar pentru industria de apărare
Guvernul a aprobat ordonanța de urgență privind unele măsuri pentru realizarea de investiții la operatorii economici din industria de apărare și pentru modificarea și completarea unor acte normative.
Actul normativ va crea premisele pentru susținerea programului de investiții în industria de apărare pentru reluarea/reînnoirea proceselor de fabricație și realizarea produselor la cerințele de înzestrare ale forțelor sistemului național de apărare. Adoptarea programului investițional are rolul de a asigura refacerea capacității industriale necesare producției și securizării lanțului de aprovizionare tehnică și mijloacele de luptă necesare forțelor Sistemului Național de Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională a României, în raport cu angajamentele asumate de România în calitate de stat membru UE și NATO. Pentru realizarea investițiilor, operatorii economici pot beneficia de transferuri alocate de la bugetul de stat.
Totodată, prin Ordonanța de Urgență, care creează cadrul legal pentru acordarea venitului lunar de completare, se stabilesc unele măsuri de protecție socială ce vor putea fi acordate persoanelor disponibilizate prin concedieri colective la unii operatori economici din industria de apărare, aflați în subordinea Ministerului Economiei, Comertului și Turismului, în baza Programelor de restructurare și reorganizare.
Taguri
Articolul anterior Djokovic, în optimile turneului Masters de la Paris-Bercy
Articolul următor Cum au fost repartizați banii pentru drumurile județene și comunale

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei