Duminică, 07 Iunie 2026

Trei firme constănțene au prejudiciat statul cu peste 1,1 milioane lei

de Florian GHEORGHE Vineri, 06 Noiembrie 2009 251 < 1 min citire
Din verificările efectuate de comisarii Gărzii Financiare Constanța, s-a constat că societatea "Eurom Activ SRL Constanța" a vândut produse agricole în valoare totală de aproape 1,5 milioane lei, fără a evidenția în contabilitate operațiunile efectuate. Prejudiciul produs bugetului de stat este în sumă totală de 439.000 lei.
De asemenea, societatea înființată în 2009, "Telesens SRL Constanța", care nu funcționează la sediul social declarat, a prejudiciat statul cu suma de 495.411 lei, în urma unei tranzacții cu rapiță, în valoare de peste 1,68 milioane lei.
Nici firma "Fielect Construct SRL Constanța" nu a înregistrat în contabilitate o tranzacție de materiale de construcții, estimându-se un prejudiciu adus bugetului de stat de 273.677 lei.
Pentru toate cele trei firme, s-au întocmit sesizări penale, care au fost transmise Parchetului și adrese la Direcția Generală a Finanțelor Publice Constanța, pentru calcularea exactă a prejudiciului.
Taguri
Articolul anterior "Nimeni nu trebuie să-și închipuie că românii au inventat marinăria!"
Articolul următor Câștigul salarial mediu brut - 1.860 lei, în septembrie

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei