Sâmbătă, 06 Iunie 2026

UE va investi 38 de miliarde de euro în combaterea birocrației Comisia Europeană propune un monitor european al posturilor vacante

de Ion TIȚA-CĂLIN Luni, 13 Septembrie 2010 206 < 1 min citire
UE va investi 38 de miliarde de euro în combaterea birocrației
José Manuel Barroso
Pentru evitarea unor vii-toare crize economice, președintele Comisiei Euro-pene, José Manuel Baroso, a propus ca realizarea uniunii monetare să fie însoțită de o adevărată uniune eco-nomică. El a cerut ame-liorarea fundamentelor economice ale statelor Uniunii Europene, deoarece "o generație care funcți-onează pe bază de datorii dă naștere unei națiuni ne-durabile".
Comisia va propune chiar în cursul acestui an, în cadrul Strategiei 2020, un "Monitor european al postu-rilor vacante", a dezvăluit Barroso. El va avea rolul de a-i informa pe cetățenii comunitari unde sunt locuri de muncă disponibile în Europa și care sunt com-petențele căutate.
Un astfel de monitor va contribui la creșterea mobilității forței de muncă la nivelul Uniunii Europene, la creșterea gradului ei de ocupare, dar și la mai buna valorificare a competențelor. Președintele Comisiei Europene dorește ca până în 2020 să existe 3 milioane de "locuri de muncă verzi" și le-a promis companiilor europene 38 de miliarde de euro pentru combaterea birocrației.
Taguri
Articolul anterior Creștere de 8% a traficului de mărfuri în porturile rusești
Articolul următor Podiumul Festivalului de la Veneția

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei