Scene de groază au avut loc, weekend-ul trecut, în cartierul Henri Coandă din municipiul Constanța, după ce o femeie a scăpat miraculos cu viață în urma unui atac brutal. Potrivit autorităților, soțul ei a înjunghiat-o la întâmplare provocându-i mai multe răni deschise.
- Publicitate -
La data de 4 aprilie, în jurul orei 19:30, autoritățile locale au fost alarmate cu privire la faptul că o femeie, situată într-un imobil de pe strada Umanității, municipiul Constanța, are nevoie de îngrijiri medicale. La fața locului s-au deplasat echipaje din cadrul Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Constanța, polițiști din cadrul Secției 2, dar și polițiști ai Serviciului Investigații Criminale.
Ajunse la locul indicat prin apel, autoritățile au constatat că situația sesizată se confirmă, fiind vorba despre o femeie în vârstă de 41 de ani ce prezenta multiple plăgi în diferite zone ale corpului. În imobil, alături de femeie, se afla și soțul ei.
Reprezentanții SAJ au transmis, la acel moment, faptul că persoana vătămată a prezentat mai multe versiuni cu privire la proveniența plăgilor și, de asemenea, la nivelul membrelor avea o rană care sângera abundent. Ea a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
De asemenea, soțul femeii, în vârstă de 37 de ani, a fost transportat la sediul poliției, fiind suspectat de săvârșirea infracțiunii de violență în familie, în cauză fiind deschis un dosar penal.
Motivul atacului
Potrivit surselor noastre, femeia ar fi fost atacată din gelozie. Ea ar fi practicat prostituția pentru a face rost de bani, însă soțul ei nu era de acord cu acest lucru.
În seara de sâmbătă, în timp ce aceștia s-ar fi aflat în vizită la niște cunoștințe din vecinătate, bărbatul s-ar fi îmbătat și, într-un acces de furie, și-ar fi atacat concubina.
„Din cercetările efectuate de polițiști a reieșit faptul că, la data de 4 aprilie, pe fondul consumului de alcool și al unui conflict spontan, bărbatul în cauză ar fi agresat-o fizic pe soția sa, de 41 de ani, cu un obiect tăietor înțepător", au transmis reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Constanța.
Conform prevederilor legale, oamenii legii au evaluat situația de fapt pe baza formularului de evaluare a riscului, fiind constatat că există risc iminent ca viața, integritatea fizică ori libertatea persoanei să fie pusă în pericol printr-un act de violență domestică.
Astfel, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu, bărbatul fiind obligat să păstreze o distanță minimă de 100 de metri față de persoana vătămată, care a refuzat monitorizarea electronică a agresorului.
Totodată, la data de 4 aprilie, în urma administrării probatoriului în cauză, bărbatul, a fost reținut pentru 24 de ore, după care a fost prezentat procurorului de caz, în vederea sesizării instanței de judecată, care a admis propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile.
În prezent acesta se află în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.