Vineri, 05 Iunie 2026

Accident de muncă în dana 32 a portului Constanța

de Camelia MIU - MITRIC Miercuri, 21 Mai 2008 441 < 1 min citire
În noaptea de luni spre marți, 19 spre 20 mai a.c., în dana 32 a portului Constanța a avut loc un accident de muncă ce s-a soldat cu rănirea gravă a unui bărbat.
Potrivit subcomisarului Cerasela Miron, purtătorul de cuvânt al Secției Regionale de Poliție Transporturi Constanța, cercetările efectuate la fața locului au scos la iveală faptul că Ilie H., de 38 de ani, din comuna IL Caragiale, județul Dâmbovița, fierar-betonist, în timp ce cofra un pilon de susținere a silozului care se construiește în apropiere a intrat în raza de rotire a utilajului de găurit solul, fiind prins între corpul utilajului și un cofraj metalic.
Bărbatul a fost transportat de urgență la Spitalul Clinic Județean Constanța, fiind diagnosticat cu "traumatism toraco-abdominal acut închis forte prin strivire", el rămânând internat la secția reanimare-resuscitare. Medicii spun că omul se află în afara oricărui pericol.
Cercetările sunt continuate de Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanța și Inspectoratul Teritorial de Muncă, în vederea stabilirii cu exactitate a cauzelor producerii accidentului de muncă.
Articolul anterior Investors on the Bucharest Stock Exchange to get access to a short-selling option this year
Articolul următor Studentă umilită de angajator

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei