Aproape 1.200 de militari americani și români vor participa, în perioada 30 iunie - 30 iulie, la exercițiul comun Joint Task Force East 2008 Rotation, care se va desfășura la baza Mihail Kogălniceanu și în poligonul de la Babadag.
- Publicitate -
Potrivit Biroului de relații publice al Centrului Administrativ al aerodromului Mihail Kogălniceanu, Statul Major al Forțelor Terestre și Forțele Terestre Americane staționate în Europa (USAREUR) desfășoară, în perioada 30 iunie - 30 iulie, un exercițiu militar comun la care participă circa 280 de militari români, 900 de militari americani și doi militari francezi cu statut de observator.
Exercițiul Joint Task Force Rotation are drept scop dezvoltarea potențialului de instruire în comun a trupelor române și americane. Pregătirea va consta în exerciții de tragere în comun cu armamentul din dotare, exerciții cu trageri reale - nivel grupă, exerciții tactice specifice zonelor urbane, rezolvarea unor situații tactice, alte tehnici de acțiune individuale, executarea de patrule mixte, acordarea primului ajutor în zonele de operații.
Potrivit reprezentanților centrului administrativ Mihail Kogălniceanu, exercițiul se desfășoară în baza acordului dintre România și Statele Unite ale Americii privind activitățile forțelor Statelor Unite staționate pe teritoriul României, semnat în 2005 și ratificat de Parlamentul României în 2006.
Ceremonia de deschidere a exercițiului Joint Task Force-East 2008 Rotation (JTF-E) va avea loc la începutul săptămânii viitoare.