Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Autorii jafului de pe Ferdinand au fost prinși. IPJ Constanța spune că infractorii sunt minori

de Madalina PETRESCU Miercuri, 09 Aprilie 2025 1152 < 1 min citire
Reprezentanții IPJ Constanța au transmis într-un comunicat de presă că autorii jafului de la un magazin de pe bulevardul Ferdinand au fost prinși și sunt minori.
La data de 9 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Constanța – Serviciul Municipal de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au efectuat 2 percheziții domiciliare într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de tâlhărie calificată, uz de armă fără drept și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.
În urma efectuării perchezițiilor, la sediul poliției au fost conduși 2 minori, de 17 ani, bănuiți de săvârșirea faptelor.
Astfel, la data de 5 aprilie a.c., în jurul orei 18.00, cei doi, purtând cagule, ar fi pătruns într-un magazin alimentar de pe bulevardul Ferdinand din municipiul Constanța.
Prin amenințarea și executarea unui foc cu o armă neletală (pistol cu bile), ar fi deposedat-o pe vânzătoare de suma de aproximativ 1.000 de lei și un telefon mobil.
Ulterior, ar fi părăsit locul faptei.
Cercetările în cauză continuă, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, în vederea luării măsurilor legale ce se impun.
Taguri
Articolul anterior Părinții tinerilor uciși în accidentul produs de Vlad Pascu: "Suntem printre miile de oameni din țara asta care nu suntem apărați de nimeni"
Articolul următor Alegerile prezidenţiale anticipate din Coreea de Sud vor avea loc pe 3 iunie

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei