Duminică, 07 Iunie 2026

Ce au găsit polițiștii de frontieră în bagajul unei românce care se pregătea să urce în avion

de Madalina PETRESCU Miercuri, 09 Aprilie 2025 247 < 1 min citire
Ce au găsit polițiștii de frontieră în bagajul unei românce care se pregătea să urce în avion
Zece monede, confecționate din metal de culoare galbenă, au fost descoperite și confiscate de polițiștii de Frontieră Aeroport Brașov în bagajele unei românce care dorea să călătorească în Londra.
Incidentul a avut loc pe 6 aprilie 2025, când o femeie a încercat să călătorească din Brașov spre Londra. Polițiștii de frontieră au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă, faptă prevăzută de Legea nr. 86/2006.
A fost efectuat un control amănunțit asupra bagajelor de mână ale persoanei în cauză, fiind astfel descoperite zece monede, confecționate din metal de culoare galbenă, inscripționate Suid Afrika- South Africa", a transmis Poliția de Frontieră Română.
Potrivit acestora, femeia a declarat că a primit moștenire monedele și nu deține niciun document de proveniență. De asemenea, ea nu avea autorizare de transport în afara țării pentru acestea.
Bunurile, estimate la o valoare de aproximativ 150.000 lei, au fost reținute de autoritățile vamale în vederea expertizării acestora, constatându-se că pasagera nu a respectat reglementările legale privind transportul de bunuri și obligațiile privind declararea lor la vamă", potrivit Poliției.
Taguri
Articolul anterior Comandantul forţelor NATO în Europa cere menţinerea trupelor SUA pe continent la nivelul actual
Articolul următor Kremlinul respinge discuţii cu Japonia privind acordul de pace şi returnarea Insulelor Kurile

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei