În ciuda frecventelor acțiuni ale Serviciului Rutier Constanța, încă sunt destui constănțeni care nu utilizează centura de siguranță atunci când se urcă la volan. Drept dovadă stă ultima acțiune desfășurată de rutieriștii constănțeni.
- Publicitate -
În ultimele 24 de ore, 77 de constănțeni s-au ales cu o amendă de 160 de lei pentru că "au uitat" să cupleze centura de siguranță, dintr-un total de amenzi de 164 de sancțiuni. Alți șase conducători auto au luat amendă pentru că au apăsat prea tare pe pedala de accelerație, depășind limita legală de viteză. Și șapte pietoni au fost sancționați, aceștia fiind prinși cum traversează prin loc nepermis.
"Polițiștii rutieri îi sfătuiesc pe conducătorii auto să respecte limitele de viteză, atât în localități, cât și în afara acestora, să folosească centura de siguranță, atunci când sunt în trafic atât conducătorii auto, cât și pasagerii acestora, să nu se angajeze în efectuarea depășirilor neregulamentare, să nu aibă în timpul mersului preocupări de natură a-i distrage în mod periculos atenția, adică să caute acte, să umble la casetofon, să vorbească la telefonul mobil", afirmă Cristina Vasile, purtătorul de cuvânt al Serviciului Rutier Constanța.
În plus, rutieriștii au reținut 16 permise de conducere, dintre care șapte pentru șoferii prinși băuți la volan. De asemenea, oamenii legii au reținut două permise de conducere, și au retras trei certificate de înmatriculare.