Joi, 04 Iunie 2026

Cercetați pentru evaziune fiscală

de Corina BAGIE Sâmbătă, 02 Aprilie 2011 610 1 min citire
Doi bărbați din Constanța sunt cercetați de ofițerii Serviciului de Investigare a Fraudelor. Petre Barbă, de 61 de ani și Gheorghe Scupra, de tot de 61 de ani, în calitate de administratori ai unei societăți comerciale din Constanța, au reținut din veniturile cuvenite salariaților și nu au virat la bugetele legal stabilite, cu intenție, în termen de 30 zile, contribuțiile cu reținere la sursă, reprezentând impozit pe salarii, CAS, CASS și șomaj, în sumă totală de 17.395 lei.
Totodată, ofițerii Serviciului de Investigare a Fraudelor îl cercetează și pe Dorin Visan, de 63 de ani. Acesta, în calitate de administrator al unei societăți comerciale din Constanța, a reținut din veniturile cuvenite salariaților și nu a virat în bugetele legal stabilite, cu intenție, în termen de 30 zile, contribuțiile cu reținere la sursă, reprezentând impozit pe salarii, CAS, CASS și șomaj, în sumă totală de 393.879 lei.
Pentru aceeași infracțiune sunt cercetați Gabriel Zooltan, de 42 ani, din Constanța și Alexander Caraman, de 22 ani, cetățean moldovean, domiciliat în Republica Moldova.
Aceștia, în calitate de administratori ai unei societăți comerciale din Constanța, au reținut din veniturile cuvenite salariaților și nu au virat în bugetele legal stabilite, cu intenție, în termen de 30 zile, contribuțiile cu reținere la sursă, reprezentând impozit pe salarii, CAS, CASS și șomaj, în sumă totală de 47.760 lei.
Cu toții sunt cercetați în stare de libertate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de evaziune fiscală.
Articolul anterior Tragedia unei tinere vândute "peștilor" din Germania
Articolul următor CVM Tomis, înfrângere incredibilă cu Baia Mare

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei