Magistrații de la Tribunalul Constanța au dispus, ieri, condamnarea la pedeapsa de doi ani și patru luni cu executare a lui Cristian Nazarovici, polițist la Rutieră, pentru comiterea infracțiunii de trafic de influență, instigare la abuz în serviciu, fals în declarația de avere și reținere sau distrugere de înscrisuri.
- Publicitate -
Elvid Daniel Babalîc, șeful de poliție de la Pantelimon, a primit opt luni de închisoare cu suspendare și i s-a interzis să exercite profesia de polițist pe viitor, iar afaceristul Valentin Jiga a fost condamnat la doi ani cu suspendare pentru cumpărare de influență. Sentința nu este definitivă.
Nazarovici a fost judecat în acest dosar pentru că, în calitate de polițist la Mihail Kogălniceanu, ar fi intervenit pe lângă colegii lui pentru a-i salva de dosare penale pe prietenii săi prinși pe picior greșit în trafic, că a luat acasă mai multe plângeri penale și că ar fi mințit în declarația de avere. Elvid Daniel Babalâc, șeful Postului de Poliție Pantelimon, este acuzat că a oprit un șofer în trafic, respectiv pe Valentin Jiga, din Mangalia, care nu avea actele în regulă, însă a trecut cu vederea problema bărbatului după ce a fost sunat de Nazarovici. Polițistul i-ar fi spus lui Babalâc să îl lase în pace pe Jiga, pentru că este "omul lui".