Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Constănțeni chestionați de DNA despre locul unde au votat la referendum

de Florentina BOZÎNTAN Vineri, 21 Septembrie 2012 450 < 1 min citire
Constănțeni chestionați de DNA despre locul unde au votat la referendum
Procurorii DNA Constanța au început, ieri, o serie de audieri în dosarul penal deschis cu privire la desfășurarea referendumului pentru suspendarea președintelui Traian Băsescu.
Procurorul Sorin Constantinescu, șeful DNA Constanța, a declarat, pentru "Cuget Liber", cu privire la aceste audieri: "Nu este ancheta noastră, este o comisie rogatorie sosită de la București, care audiază mai mulți martori. Dosarul este al structurii din București, dar fiind vorba de martori din județul Constanța, s-a hotărât ca audierile să se desfășoare aici". 
În fapt, este vorba despre 50 de constănțeni care sunt audiați în acest dosar, iar o parte dintre ei s-au prezentat, în cursul dimineții de ieri, la sediul DNA Constanța. Cei audiați au declarat, la ieșirea din sediu, că au fost întrebați de ce au votat în localitatea vrânceană Lepșa. Aceștia au argumentat fie că dețin case de vacanță în zona respectivă, fie se aflau în vacanță. De asemenea, celor audiați li s-a solicitat și o probă grafologică.
Taguri
Articolul anterior Constanța cu videointerfoane
Articolul următor TTS investește 30 de milioane euro în portul Constanța și în flota fluvială

Comentează știrea

M*A*M*B*O
21 septembrie 2012
În atenția DNA

Și eu vreau să verific lista de la secția de votare din cartier , pentru a mă convinge dacă a votat cineva în locul meu și al soției. Unde trebuie să fac sesizarea ??

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei