Duminică, 07 Iunie 2026

Criminalul de la Vivo a fost condamnat definitiv la închisoare. Filmul atacului din parcare

de Andreea CARAUA, Oana CHIRANA Luni, 19 Ianuarie 2026 267 2 min citire
Criminalul de la Vivo a fost condamnat definitiv la închisoare. Filmul atacului din parcare
Magistrații Curții de Apel Constanța au pronunțat luni, 19 ianuarie, condamnarea definitivă în dosarul lui Alexandru Ionuț Ghiță, bărbatul care a luat viața unui om chiar în parcarea centrului comercial Vivo. Acesta urmează să își petreacă următorii 12 ani în spatele gratiilor, fiind găsit vinovat pentru săvârșirea infracțiunii de omor și folosirea fără drept de obiecte periculoase.
Potrivit informațiilor din dosar, la data de 24 octombrie 2024, polițiștii municipiului Constanța, din cadrul Secției 2, au fost sesizați prin apel la 112 cu privire la faptul că, în parcare exterioară a centrului comercial Vivo, o persoană a fost atacată cu un obiect ascuțit, iar autorii fugiseră de la locul faptei.
Organele de poliție au găsit victima în stare de inconștiență cu hemoragie în zona membrului inferior stâng. La fața locului s-au deplasat și două echipaje medicale de urgență care au constatat că persoana înjunghiată intrase în stop cardio-respirator și a decedat la scurt timp, în ciuda manevrelor de resuscitare efectuate", se mai precizează în dosar.
Martorul care a alertat organele de intervenție a declarat că a observat cum un grup de patru persoane se certau în parcare, iar una dintre ele a scos din borsetă un cuțit și a înjunghiat în picior un bărbat din grup.
Cele trei persoane care au fugit de la locul faptei, printre care se afla și inculpatul, au fost găsite în apropierea complexului comercial. Totuși, în ciuda căutărilor amănunțite, cuțitul nu a fost găsit.
În fața anchetatorilor, Alexandru Ionuț Ghiță și-a recunoscut faptele, menționând că în ziua respectivă s-a deplasat împreună cu cei doi martori la mall pentru a-și cumpăra haine. Acolo, inculpatul s-a întâlnit cu victima care, în condițiile în care amândoi erau consumatori de etnobotanice, a început să îi ceară insistent astfel de substanțe. De asemenea, el a mai precizat că în cursul zilei respective a fost sunat de mai multe ori de către victimă în același scop.
Conform propriilor declarații, inculpatul a refuzat și, pentru că victima era tot mai insistentă, a scos din borsetă un briceag pe care îl avea asupra sa și, cu scopul de a o speria, i-a aplicat o lovitură în piciorul stâng, în partea superioară", se mai precizează în dosar.
Pentru că victima a început să sângereze foarte tare, bărbatul și cei doi martori au fugit către un alt magazin din apropiere, unde s-a spălat pe mâini de sângele victimei și a aruncat cuțitul într-o direcție necunoscută, deoarece în tot acest timp era sub influența substanțelor psihoactive, iar după aproximativ zece minute toți trei au fost depistați și conduși la poliție.
Unul dintre martori a mai precizat, în fața anchetatorilor, în timp ce se afla cu el, inculpatul fusese depistat de polițiștii Secției 4 având asupra sa un cuțit.
La data de 14 mai 2025, magistrații Tribunalului Constanța l-au condamnat, pe Alexandru Ionuț Ghiță, la 12 ani de închisoare cu executare în regim de detenție. Acesta a contestat sentința, însă Curtea de Apel a menținut pedeapsa inițială, decizia fiind definitivă.
Taguri
Articolul anterior Poliția cere ajutor pentru identificarea unui român găsit mort în Madeira, pe baza tatuajelor
Articolul următor Șantaj cu final penal. Două persoane din Băneasa au ajuns în arest

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei